Eki
16
2016

Pisa Testinden Haberi Olmayan Öğretmenler

mystical-old-man-142082220 yıldır eğitim camiasının içerisindeyim. Birçok öğretmen, okul müdürü, yayın evi ve okul sahibi arkadaşım var. Türkiye çapında dağıtım yapan  kitap sitelerimiz var. Belkide önümüzdeki senelerde bir de yayın evimiz olacak.

Bu 20 yılın bana gösterdiği pek çok şey var. Eğitim sistemimiz maalesef içler acısı. Her çocuğu olan bundan yakınıyor olsa gerek. Oysaki bunları düzeltmek de bizim elimizde. Her yıl dünya çapında ülkelerin eğitim başarısının ölçüldüğü bir test yapılıyor. İsmi PİSA testi. Bu testte, ülkemiz 64 Ülke arasında bu yıl da 45.nciliği kimselere bırakmadı. Ama matematikte ilk yıllardaki başarısızlığın bir ölçüde azaldığı bunun da temel nedeninin öğrencilere her şeyi öğretmeden vaz geçmeye başlayarak, müfredattaki bazı konuların ilerideki yıllara yayılarak görselliğe dayalı bir eğitim anlayışına geçilmesi gösteriliyor.

Gerçekten de bir kaç yıldır lise matematiğindeki bazı konular müfredattan kaldırılarak, üniversite de matematik okuyacak öğrencilerin derslerine eklendi. Böylece liselerde artık öğrenciler tüm matematik konularından sorumlu olmayacaklar. Matematiğe ilgisi olan çocuklar üniversitede matematik ile ilgili bölümlere giderek bu açıklarını kapatacaklar.

Yine bu test de Avrupa da ilk sırada yer alan Finlandiya’nın eğitim sistemi incelendiğinde çocuklara 6’ncı, 7’nci sınıflara kadar sözlü ve yazılı sınav bile yapılmadığı, her çocuğun önce birey olarak topluma kazandırıldığı görülüyor. Çocuk okula gittiği zaman ödevimi yaptım mı yapmadım mı, acaba yazılıdan iyi not alabilecek miyim gibi kaygılar yaşamadan gidiyor. Bugün hangi oyunları oynayacağız, nasıl bir grup çalışması yapacağız gibi merakları olabilir haliyle :-)

Bize gelişin ise, ben sabah 08:00 akşam 22:00 arası çalışan birisi olarak. Ve bu haftanın yedi günü böyle olduğu halde. Hanımda, her gün Tuzla’ya gidip geldiğ halde akşam saat 20:00’de evde olabiliyor. Biz sabahları 05:00’de kalkıp 1’nci sınıfa giden oğlumuzun ödevlerini yapıyoruz. Şu ara çizgi çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Yakında el yazısına başlarız diye düşünüyorum.

Son söz; Asılolan çocuğun okulunu ve öğretmenini sevmesi, vücut ve beyin sağlığı olarak iyi yetişmesidir. Eğitim her zaman verilebilir ama çocuklara iyi bir insan olarak yetiştirilmesi küçük yaşlarda aşılanabilir.

 

 

Yaziyi gonderen in: Genel |

Yorum yok »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Yorum yaz

C WP Ataofis